Rehabilitacja przy zastosowaniu fali uderzeniowej
Zdrowie Bartłomiej Mika - 27-04-2021

Rehabilitacja przy zastosowaniu fali uderzeniowej

Rehabilitacja bywa często długim i skomplikowanym procesem, w którym należy odpowiednio dobrać sposób powrotu do normalnego funkcjonowania. Współczesna medycyna może w tej kwestii pomóc, a pacjenci zazwyczaj są otwarci na wszelkie nowości technologiczne. Taką z pewnością jest terapia falą uderzeniową, która charakteryzuje się niewielką częstotliwością.

Rehabilitacja przy zastosowaniu fali uderzeniowej

Czym jest fala uderzeniowa?

Zasadniczo fala uderzeniowa powstaje pod wysokim ciśnieniem, odbywa się to dość szybko, dlatego dociera błyskawicznie w miejsca dotknięte urazem. Przenika ona przez skórę, na głębokość sięgająca kilku centymetrów. Do przeprowadzania terapii niezbędny jest oczywiście profesjonalny sprzęt do rehabilitacji, taki jak aparat do fali uderzeniowej. Jest to nowoczesna metoda przywracająca sprawność osobom, które wymagają terapii w ramach zabiegów rehabilitacyjnych. Całkowicie bezpieczna i bezinwazyjna, potrafi poradzić sobie z bólami mięśni, ścięgien, stawów oraz kości. Oczywiście niezbędne jest wykonanie od trzech do dziesięciu zabiegów. Wówczas efekty są najlepiej zauważalne, ale decyzję o konkretnej liczbie koniecznych wizyt podejmuje lekarz prowadzący leczenie. Aby aparat do fali uderzeniowej mógł przynieść korzyść dla pacjenta, wcześniej lekarz musi przeprowadzić badanie palpacyjne. W ten sposób ocenia lokalizację największych dolegliwości, następnie na miejsce wymagające zabiegu nakłada się specjalny żel sprzęgający. W kolejnym kroku przykłada się aplikator urządzenia do miejsca generującego ból i kieruje się falę pod skórę. Odczuwane podczas zabiegu uderzenia są odpowiednio regulowane, w zależności od potrzeb pacjenta. Tak samo wygląda sytuacja z czasem zabiegu, zazwyczaj wynosi do maksymalnie kilkunastu minut.

Kiedy warto udać się na zabieg falą uderzeniową?

Aparat do fali uderzeniowej może skutecznie pomóc osobom, które walczą o powrót do pełnej sprawności i swobodnego poruszania się. Tego rodzaju sprzęt do rehabilitacji jest dostępny w wielu gabinetach lekarskich. Często lekarze oferują połączenie kilku rodzajów zabiegów, by pacjent mógł ocenić, który przynosi najlepsze rezultaty. Łączenie kilku metod leczenia jest o tyle dobrym rozwiązaniem, iż niejednokrotnie w pakiecie można nieco zniwelować koszty. Średni koszt zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej waha się od 60 do 80 złotych, w połączeniu z innymi można nie tylko zaoszczędzić, ale i sprawdzić skuteczność innych zabiegów. Wśród wielu wskazań do leczenia w ten sposób znajdują się między innymi bóle stawów biodrowych, tak zwane strzelające kolano, zapalenie ścięgien oraz ból kręgosłupa. Niekiedy urazy powstają na skutek zdarzenia losowego, dlatego aparat do fali uderzeniowej to idealny sprzęt do rehabilitacji całego ciała. Na zabieg nie powinny natomiast wstawiać się osoby, które spodziewają się dziecka, chorują na nowotwór, hemofilię, czy przeszły zawał serca wcześniej, niż 3 miesiące przed zabiegiem. Mimo pełnego bezpieczeństwa przeprowadzonego zabiegu z falą uderzeniową jest grupa ludzi, która mimo wszystko nie powinna w ten sposób ryzykować.