Cukrzyca stała się niestety chorobą cywilizacyjną. Dotyka nie tylko ludzi starszych i schorowanych, ale również dzieci i młodzież. Jej główną przyczyną są nieprawidłowości związane z przemianą cukrów w ludzkim organizmie. Problem ma swój początek w trzustce, w której produkowana jest insulina. Oczywiście tak powinno to wyglądać u zdrowego człowieka, u chorego niestety pojawiają się trudności w tym zakresie.
Cukrzyca – objawy i diagnostyka
Nieprawidłowości w kwestii niedoboru cukru we krwi dają pewne objawy. Wśród najczęściej spotykanych pojawiają się zmęczenie, senność, brak koncentracji lub problemy z jej utrzymaniem. Czasami pojawia się niedowaga, pomimo normalnego spożywania posiłków. Dodatkowo można zaobserwować wzrost pragnienia – to kolejny z symptomów mogących wskazywać na cukrzycę. Nierzadko do głosu dochodzą ponadto infekcje układu moczowego, często wiąże się to z częstotliwością oddawania moczy przy większym pragnieniu. Jeżeli chodzi o diagnostykę schorzenia, rozpoczyna się ją od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem. Jeżeli objawy świadczą o możliwości choroby, niezbędne jest dalsza, bardziej zaawansowana diagnostyka w tym kierunku.
Leczenie cukrzycy i dieta dla chorych
Zasadniczo wyróżnia się cukrzycę typu I i II. W postaci I do leczenia wykorzystuje się insulinę, a jej dawki są oczywiście z góry ustalone. W tym celu wykorzystuje się pompę insulinową bądź strzykawkę. Dodatkowo rekomenduje się podejmowanie przynajmniej niewielkiego wysiłku fizycznego i wdrożenie właściwej diety. W leczeniu cukrzycy typu II kładzie się największy nacisk na zmianę stylu życia. U podstaw tej odmiany choroby leżą bowiem niewłaściwe nawyki żywieniowe i brak ruchu. Dopiero wówczas, gdy ich zmiana nie pomaga – do akcji wkracza insulina. Nierzadko uzupełniająco przepisuje się leki. Zasadniczo w każdym przebiegu cukrzycy wskazana jest zdrowa dieta. Posiłki powinny być spożywane o stałych porach, a ich kaloryczność znajdować się na zbliżonym poziomie. Nie zaszkodzi konsultacja z diabetologiem lub dietetykiem.