Wada zgryzu to jedna z najczęstszych przypadłości, której doświadczają zarówno dzieci, jak i dorośli. Im szybciej odbędzie się wizyta u specjalisty, tym mniejsze problemy ze stanem jamy ustnej, a także z kompleksami. Założenie aparatu poprzedza jednak szereg czynności, którym należy się poddać w celach diagnostycznych. Jak przebiegają pierwsze wizyty u ortodonty?
Wybór specjalisty
Dzięki swobodzie wypowiedzi, jaka panuje w sieci, każdy ma możliwość sprawdzenia opinii o danym lekarzu. Wybór gabinetu ortodontycznego, który zlokalizowany jest najbliżej domu nie zawsze okaże się trafiony. Najlepiej kierować się opiniami zamieszczonymi w Internecie; warto wziąć też pod uwagę komentarze znajomych, którzy mieli okazję korzystać z usług ortodonty i są zadowoleni z bieżących rezultatów.
Pierwsza konsultacja
Wizyta u ortodonty potrafi solidnie podnieść poziom stresu, zwłaszcza w przypadku dzieci. Tym bardziej warto zdecydować się na usługi specjalisty z odpowiednim doświadczeniem. Pierwsza wizyta polegać będzie przede wszystkim na sprawdzeniu stanu uzębienia. Lekarz zleci także wykonanie badania pantomograficznego, czyli zdjęcia rentgenowskiego struktur szczęki oraz żuchwy. Dokładna analiza wyników może nastąpić podczas pierwszej lub kolejnej wizyty.
Wyciski zębów
Termin ten może brzmieć nieco niepokojąco, lecz w rzeczywistości nie jest tak źle! Wyciski zębów wykonywane są zazwyczaj w trakcie pierwszej wizyty u ortodonty. Specjalista przygotowuje specjalną masę, którą umieszcza się na łyżce wyciskowej, a następnie wkłada do ust pacjenta. Taką łyżkę należy trzymać między zaciśniętymi łukami zębowymi przez kilka minut. W tym czasie w masie powstaje odlew zębów, na podstawie której lekarz przygotuje aparat.
Zabieg wycisku zębów nie należy do najprzyjemniejszych, lecz z pewnością nie trzeba kojarzyć go z bólem. Warto pamiętać, że warunkiem założenia aparatu jest wyleczenie wszystkich zębów – w przeciwnym razie pacjent może być narażony na komplikacje. W przypadku dorosłych lekarz może zlecić usunięcie wszystkich ósemek.
Przygotowanie zębów do nałożenia aparatu
Zanim aparat ostatecznie znajdzie się na zębach, trzeba je odpowiednio przygotować. W tym celu najczęściej wykonuje się piaskowanie lub skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. W niektórych przypadkach konieczna będzie separacja zębów. Wykonuje się ją u osób, które mają silnie stłoczone zęby. Separacja polega na instalacji małych gumeczek w przestrzeniach międzyzębowych. Ich zadaniem jest rozepchnąć miejsca, na których będzie opierał się łuk aparatu. Czynność tę wykonuje się na około tydzień przed nałożeniem aparatu.
Czas na aparat
Kiedy stan jamy ustnej wreszcie doprowadzono do porządku, poza na założenie aparatu. Po wykonaniu czynności ortodonta przedstawia szczegółowy plan leczenia, który obejmuje regularne wizyty kontrolne oraz tzw. przykręcanie śrubek aparatu. Cały proces może zająć od kilku miesięcy nawet do dwóch lat, jednak efekty z pewnością wynagrodzą tę długą drogę po piękny uśmiech.
Partnerem materiału jest DentoCentrum – dentysta Kraków.