Naturalne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
Zdrowie Sławomir Sochaj - 26-05-2020

Naturalne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Zbyt częste zażywanie aspiryny i innych środków przeciwbólowych jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. W wyniku nadmiaru zawartych w nich składnikach może dojść do uszkodzeń DNA, problemów sercowych, groźnych powikłań po grypie, a nawet utratą słuchu. Tabletki z zawartością ibuprofenu są na pierwszym miejscu zażywanych na uśmierzenie każdego bólu. Polacy oczekują bowiem błyskawicznej pomocy w dręczących ich dolegliwościach. Warto tutaj zwrócić uwagę, iż bóle, które odczuwamy w znacznej większości są spowodowane prowadzeniem niewłaściwego trybu życia.

Naturalne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Natura przede wszystkim

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wiele spośród powszechnie zażywanych lekarstw tworzy się na bazie naturalnych składników. Jednak producenci leków pracują nad syntetycznymi odpowiednikami, których zadaniem jest szybsze i dłuższe działanie. Istnieje wiele substancji w naszym otoczeniu, które powinno się wykorzystywać do uśmierzania bólu różnego pochodzenia. Na przykład kora wierzby białej ma właściwości podobne do działania aspiryny. Ma w sobie salicynę, która pod wpływem trawienia zamienia się w kwas acetylosalicylowy. Ten sam składnik zawarty jest w popularnym leku, jednak występuje tam w szkodliwej postaci syntetycznej. Przeciwbólowo działa również środek o nazwie kapsaicyna, którą pozyskuje się z papryczek chilli. Najczęściej występuje w postaci żelowej lub kremowej. Przeciwzapalne właściwości ma także boswellia, poprawia przepływ krwi do stawów. Ponadto blokuje białym krwinkom możliwość negatywnego wpływu na uszkodzone tkanki. Do szeroko znanych substancji zalicza się jeszcze koci pazur, kwasy omega-3 i kurkuminę. Oczywiście dawkowanie wszystkich wymaga zdrowego rozsądku.

Najczęstsze przyczyny bólu

Przyczyny bólu mogą być różne, czasami pojawia się on na tle nerwowym, w wyniku nadmiaru stresu. Jednak ludzki mózg skupia się wyłącznie na pokonaniu bólu, a nie odnalezieniu jego powodu. Podczas wystąpienia bólu warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, skąd mógł się wziąć. Czasami sami sobie jesteśmy winni powstałej dolegliwości.