Czym jest depresja i jak wygląda jej leczenie w Krakowie?
Zdrowie Monika Majewska - 25-01-2022

Czym jest depresja i jak wygląda jej leczenie w Krakowie?

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób dotykających sfery ludzkiej psychiki. Kluczową kwestią w jej skutecznym leczeniu jest zwrócenie się po pomoc do specjalisty – psychiatry, który jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu depresji i innych chorób psychicznych. Depresja daje różne objawy, które łatwo niestety zbagatelizować – zaczyna się zwykle od spadku nastroju, przygnębienia i braku chęci do działania. Nieleczona może jednak doprowadzić do bardzo niebezpiecznych następstw – z samobójstwem na czele.

Depresja czy smutek, czyli jak rozpoznać depresję?

Depresja jest bardzo niebezpieczną i podstępną chorobą, która trudno samemu wychwycić. W końcu każdy z nas ma w życiu lepsze i gorsze okresy. Te drugie mają jednak to do siebie, że wynikają z konkretnej przyczyny i w niedługim czasie ustępują, a my wracamy do normalnego funkcjonowania. Niekiedy zdarza się jednak tak, że smutek, przygnębienie i brak chęci do życia pojawiają się właściwie „znikąd”, negatywnie wpływają na praktycznie wszystkie sfery naszego funkcjonowania i trwają długo. Jeśli spadek nastroju i przygnębienie trwa dłużej niż 2 tygodnie, warto udać się do psychiatry, który potwierdzi lub wykluczy depresję. Im wcześniej to robimy, tym lepiej, gdyż tej choroby nie należy bagatelizować.

Depresję wywołuje wiele różnych czynników – psychologicznych, biologicznych, społecznych, a także genetycznych. Choroba ta może dawać także bardzo różne objawy, które niekoniecznie muszą występować w takim samym charakterze i natężeniu u wszystkich pacjentów. Dlatego tak ważne jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty, jeśli tylko podejrzewamy u siebie depresję. Objawami, które powinny wzbudzić naszą szczególną czujność są m. in.: obniżenie nastroju, uczucie smutku, ograniczanie codziennych aktywności, zaniechanie kontaktów z bliskimi osobami, myślenie o śmierci, poczucie pustki i bezsensu życia, drażliwość, skłonność do płaczu itp. Chorym na depresję często towarzyszą także problemy z łaknieniem, bezsenność, budzenie się w nocy, kompulsywne objadanie się i wiele innych.

Czym jest depresja i jak wygląda jej leczenie w Krakowie?

Leczenie depresji w Krakowie – jak wygląda w praktyce?

Jeśli wymienione powyżej objawy występują od co najmniej dwóch tygodni, warto rozważyć wizytę u psychiatry. Zapozna się on z naszym stanem psychicznym oraz przeprowadzi kompleksową diagnostykę, która wykluczy lub potwierdzi depresję. Leczenie depresji w Krakowie większości przypadków jest prowadzone w trybie ambulatoryjnym, tzn. pacjent odwiedza psychiatrę regularnie na wizytach, przyjmuje wypisane leki oraz otrzymuje dodatkowe zalecenia terapeutyczne. W najtrudniejszych przypadkach, zwłaszcza jeśli pacjent przejawia skłonności samobójcze, może zostać umieszczony w szpitalu i tam poddawany leczeniu.

Czas potrzebny na wyleczenie depresji waha się na ogół od 6 do 12 tygodni liczonych od momentu ustania występowania objawów. W dużej mierze zależy on jednak od stopnia zaawansowania choroby, dlatego warto jak najwcześniej zgłosić się do lekarza, jeśli podejrzewamy u siebie tę chorobę. Wcześnie zdiagnozowana i leczona depresja gwarantuje bowiem szybszą poprawę samopoczucia i odzyskanie pełni zdrowia.

Partnerem artykułu są Gabinety Rozwoju oferujące – profesjonalne leczenie depresji kraków.