Najczęstsze problemy stomatologiczne u przedszkolaków
Zdrowie Monika Miller - 21-04-2021

Najczęstsze problemy stomatologiczne u przedszkolaków

Zdrowe i zadbane zęby są wizytówką każdego człowieka. Aby utrzymać kondycję jamy ustnej w dobrym stanie, niezbędne jest wprowadzenie odpowiedniej higieny już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Codzienny rytuał pozwoli uniknąć wielu problemów oraz nieprzyjemnych spotkań w gabinecie stomatologicznym. Co najczęściej jest przyczyną wizyt przedszkolaka u dentysty?

Próchnica

Próchnica należy do najczęściej diagnozowanych problemów w jamie ustnej. Doświadcza jej nawet 60 procent dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Próchnica może pojawić się zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych, lecz jej przyczyna jest zawsze taka sama: niewłaściwa lub niedokładna higiena jamy ustnej dziecka.

Próchnica jest chorobą bakteryjną, którą powoduje Lactobacillus acidophilus. Przyczyną jest cukier, tak chętnie pochłaniany przez dzieci w formie słodkich przekąsek oraz napojów. Cukier zostaje trawiony przez bakterie, które następnie wytwarzają kwas powodujący demineralizację szkliwa. Do tego nierzadko dochodzi słabe uwapnienie zębów (które jest wynikiem zbyt niskiej podaży białka), a także osad nazębny. Szkliwo naruszone przez próchnicę nie jest w stanie się zregenerować, dlatego też choroba ta jest nieodwracalna i wymaga interwencji stomatologa.

Najczęstsze problemy stomatologiczne u przedszkolaków

Wada zgryzu

Istnieje wiele przyczyn wad zgryzu u dzieci. Być może problem wynika z nieprawidłowego sposobu karmienia dziecka, choć specjaliści najczęściej wskazują na nieleczoną próchnicę, jak również niedobór witaminy D w codziennej diecie dziecka. O zgryz dziecka należy się szczególnie zatroszczyć, ponieważ nieleczone wady mogą powodować dyskomfort estetyczny, utrudniać wymowę czy przeżuwanie pokarmów.  

Większość wad zgryzu jest zauważalna gołym okiem, pozostałe trzeba wykrywać podczas regularnych kontroli stomatologicznych. Stłoczenie zębów lub ich nieprawidłowy układ będą wymagać noszenia aparatu ortodontycznego przez wiele miesięcy, co zazwyczaj spotyka się z niechęcią ze strony małego pacjenta. Na szczęście dziecięca złość przechodzi wraz z pierwszymi rezultatami.