Jak powszechnie wiadomo przewlekły i długotrwały stres niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Nie każdy jednak wie o tym, że napięcie emocjonalne może mieć wpływ także na nasz kręgosłup. Co więc wspólnego mają ze sobą przewlekły stres i bóle kręgosłupa?
W jaki sposób przewlekły stres wpływa na nasz kręgosłup?
Uporczywy ból kręgosłupa nie musi wcale wynikać ze zmian w obrębie tkanki kostnej. Jak się okazuje bóle w obszarze kręgosłupa mogą być spowodowane przewlekłym stresem. Jak to możliwe? Życie w ciągłym napięciu emocjonalnym jest silnym bodźcem dla naszego organizmu, co w rezultacie prowadzi do pojawiania się niesymetrycznych napięć mięśniowych. Takie napięcia są zaś jedną z przyczyn bólu kręgosłupa. Do napięć mięśniowych spowodowanych długotrwałym narażeniem na stres dochodzi przede wszystkim w obszarze mięsni posturalnych, czyli tych mięśni, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Niestety takie napięcia nie pozwalają na pełny rozkurcz mięśni, na skutek czego dochodzi do patologii narządu ruchu. Nasza sylwetka zostaje odkształcona, a my przyjmujemy niekorzystne dla naszego organizmu pozycje ciała, które prowadzą do zaburzeń równowagi pomiędzy mięśniami.
Jak można zapobiegać bólom kręgosłupa wywoływanym przez stres?
Aby uchronić się przed bólami kręgosłupa spowodowanymi przez stres warto pomyśleć o wprowadzeniu do swojego życia regularnej aktywności fizycznej. Możemy między innymi zacząć uczęszczać na basen, jeździć na rowerze, ćwiczyć na siłowni czy też biegać. Dobrym pomysłem jest także zapisanie się do szkoły tańca. Pamiętajmy, że zawsze warto postawić również na zmianę swoich nawyków np. zamiast korzystać z windy możemy zacząć używać schodów. Kiedy zaś ból kręgosłupa zacznie nam już dokuczać to w takiej sytuacji dobrze jest zdecydować się na profesjonalną pomoc fizjoterapeuty i skorzystać z odpowiednio dobranych masaży, zabiegów fizjoterapeutycznych i ćwiczeń, które pomogą nam w skutecznym pozbyciu się bólu i w przywróceniu dawnego zakresu ruchomości. W miarę możliwości należy również pomyśleć o minimalizowaniu czynników stresogennych.